انرژی متر (کنتور حرارت و برودت)

۱۹ آبان ۱۳۹۲ | دسته‌بندی: انرژی متر ،مقالات آموزشی

گرمایش و سرمایش مرکزی در ساختمان ها:

تولید و انتقال حرارت(انرژی گرمایشی) و یا برودت(انرژی سرمایشی) در تاسیسات مکانیکی مرکزی ساختمان ها ، به وسیله گرم کردن یا سرد کردن آب در منبعی مرکزی(برای مثال موتورخانه) و انتقال آن از طریق خطوط لوله بسته رفت و برگشتی(سیرکوله) به درون رادیاتور ها یا فن های هر واحد مجزا ساختمانی صورت می گیرد. در سیستم های حرارتی آب توسط گاز افزایش دما پیدا می کند و در سیستم های برودتی مرکزی با توجه به نوع سیستم ، منبع  تولید برودت می تواند برق و یا گاز باشد )برای مثال چیلرهای جذبی و تراکمی)

سیستم های گرمایش و سرمایش مرکزی ساختمان ها با توجه به راندمان و طول عمر بالا و هزینه تعمیر و نگهداری پایین نسبت به سیستم های از ابتدا تفکیک شده مانند پکیج گرمایشی و اسپلیت از معدل کیفی بالاتری برخوردارند اما افزایش قیمت حامل های انرژی و عدم قابلیت تفکیک مصارف انرژی در سیستم های مرکزی، باعث توجه و اقبال عمومی مردم به نسبت به سیستم های مجزاء گرمایش و سرمایش و در حاشیه قرار گرفتن سیستم های مرکزی بوده است

راهکار تفکیک مصارف انرژی در سیستم های مرکزی انرژی گرمایشی و سرمایشی:

 انرژی متر (کنتور حرارت و برودت) با تفکیک انرژی مصرفی واحدهای ساختمانی و به تبع آن جداسازی هزینه انرژی ساکنین ساختمان ها، امروزه به عنوان یکی از مهمترین پیش نیازهای سیستم های گرمایش و سرمایش مرکزی به شمار می رود، چرا که با عملکرد  ذیل است اختلافات ناشی از هزینه حامل های انرژی(گاز و برق) را تا حد زیادی برطرف خواهد ساخت.

اجزاء تشکیل دهنده انرژی متر (کنتور حرارت و برودت) و نحوه کار آن :

انرژی متر با هدف اندازه گیری انرژی مصرفی هر واحد ساختمانی (شامل میزان استفاده از شوفاژها،فن کوئل ها،سیستم های گرمایش از کف، سیستم های تهویه مطبوع و..) از ۳ بخش مجزا تشکیل شده است:

۱– یک جفت سنسور دما مقاومتی مستغرق

۲– فلومتر(دبی سنج)

۳– محاسبه گر و نمایشگر

با نصب دو سنسور دما در مسیر رفت و برگشت آب به درون ناقل های دمای آب یک واحد ، اختلاف  دمای آب ورودی و خروجی  که در آن واحد ساختمانی ایجاد شده ثبت میشود.
همزمان با اندازه گیری دما، دبی آب در حال عبور از طریق نصب فلومتر بر روی لوله رفت و یا برگشت آب از واحد اندازه گیری می شود
اعداد پارامترهای دما و دبی به محاسبه گر انرژی متر منتقل می شوند
اختلاف دمای آب رفت و برگشت(∆t) در دبی آب در حال عبور ازلوله(V) در یک ضریب حرارتی ثابت برای آب(K) ، میزان انرژی مصرفی(گرمایشی و یا سرمایشی) هر واحد ساختمانی را محاسبه و تفکیک می کند.
انرژی مصرفی هر واحد(بر حسب ژول و یا کیلوکالری) از طریق پروتکل های استاندارد انتقال دیتا(M-bus و یا wM-bus) مطابق با تعاریف EN1434  و MID(مهمترین استانداردهای تجهیزات اندازه گیری در جهان) به سیستم مرکزی و تجمیع کننده اطلاعات منتقل و اطلاعات انرژی مصرفی کلیه واحدهای ساختمانی در مرکز داده ذخیره می شود
در پایان، این پارامترهای عددی به یک نرم افزار بیلینگ منتقل شده و پس از اعمال محاسبات به صورت صورتحساب(قبض) انرژی هرواحد ساختمانی تبدیل و از طریق پرینتر صادر می شود.

انواع انرژی متر ها و تجهیزات تشکیل دهنده آن ها:

– در تعاریف استاندارد سیستم های اندازه گیری(EN1434 , MID) انرژی متر ها با توجه به نوع تجهیزات تشکیل دهنده در دو نوع کامپکت(یک تکه) و یا اسپلیت(جدا از هم) تولید می شوند، انرژی متر های کامپکت تا QP 2.5 متر مکعب بر ساعت و در مدل های اسپلیت معمولا از  QP 3.5 متر مکعب بر ساعت به بالا تولید می شوند.

فلومتر(دبی سنج)

فلومتر (دبی سنج) مورد استفاده در انرژی متر ها می تواند در دو نوع توربینی(مکانیکی) و یا آلتراسونیک باشد.

 نوع  فلومتر مورد استفاده با توجه به موقعیت نصب، نوع سیستم گرمایشی و سرمایشی و.. تعیین می شود.

 در فلومتر های توربینی، دبی آب توسط پره های مکانیکی موجود در مسیر اندازه گیری می شود در حالی که در فلومتر های آلتراسونیک، سیگنالهای صوتی ارسالی از فرستنده های آلتراسونیک در خلاف جهت سیال، دبی آب را محاسبه می کند.

از مهمترین مزایای فلومتر های آلتراسونیک می توان به افت فشار بسیار ناچیز در مسیر آب اشاره کرد و در مقابل، کالیبراسیون طولانی مدت از مزایای فلومترهای توربینی به شمار می رود.

سنسورهای دما

سنسورهای دمای مورد استفاده در انواع انرژی متر ها از نوع سنسورهای دمای مقاومتی مستغرق و عمدتا از سری سنسورهای PT100 – PT500 – PT1000 می باشد.

سنسورهای دما مورد استفاده در انرژی متر ها به صورت کابلی و در دو نوع دو سیمه و چهار سیمه موجود می باشند.

محاسبه گر

محسابه گر انرژی متر از دو بخش محاسبه و پورت های ورودی/خروجی تشکیل شده است.

در بخش محاسبه، کلیه عملیات جهت محاسبه میزان مصرف انرژی از طریق پارامترهای دمایی و حجمی آب صورت می گیرد

پورت های ورودی/خروجی :

از ورودی های انرژی متر جهت اتصال کنتور آب گرم مصرفی و  کنتور آب سرد مصرفی هر واحد آپارتمانی استفاده می شود و به این دلیل، تعداد پورت های ورودی محاسبه گرها معمولا ۲ عدد می باشد.

پورت خروجی در محاسبه گر، برای انتقال اطلاعات بر روی پروتکل های نام برده شده در بالا استفاده می شود.

فرمول محاسبه انرژی مصرفی هر واحد :

formul : E = k *∆t * V

E   =   heat energy

k =   heat coefficient depending on the medium

Delta.t =   temperature difference between forward and return

V =   measured volume

Heat Meter-General Help-5 copy

دیگر نام های انرژی متر

انرژی متر را به نام های دیگری همچون هیت متر (Heat meter) ، بی تی یو متر (BTU meter) ، از اجزای تشکیل دهنده (Sub meter) و در ایران با نام های دیگری  مانند گرماسنج ، کنتور گرما ، انرژی سنج ، کنتور انرژی و کنتور حرارت و برودت می شناسند

مطالب مرتبط