انرژی متر،گمشده گرمایش و سرمایش مرکزی

۱۹ آبان ۱۳۹۶ | دسته‌بندی: مقالات آموزشی

با افزایش قیمت حامل های انرژی، سیستم های گرمایش و سرمایش مرکزی با وجود کیفیت بالا اما به رغم عدم امکان مشخص نمودن سهم هر یک از مصرف کننده ها به صورت مجزا در جدال با سیستم های مجزا گرمایش و سرمایش شامل پکیج ها ، داکت اسپلیت ها و کولرهای آبی در حاشیه قرار گرفته است.

حال اینکه سیستم های مجزا نام برده شده، گاها دارای هزینه های تعمیر و نگهداری بسیار بالا بوده و در برخی مدل های بی کیفیت ، خطرات مهمی را برای مصرف کنندگان این دست از محصولات به وجود آورده است .

انرژی متر اما، سالهاست که در کشورهای توسه یافته به عنوان راهکار علمی . کارآمد مدیریت و تفکیک هزینه های انرژی در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستمی که علاوه بر امکان مدیریت جز به جز مصارف انرژی ساختمان ها به صورت یکپارچه و مرکزی، به دلیل راندمان بالای خود، مدت زمان بازگشت سرمایه را به حداقل می رساند.

انرژی متر(کنتور حرارت و برودت) در کشور ایران به دلیل بهای پایین انرژی تا همین چند سال پیش ، امکانی ناشناخته چه برای سازندگان و چه برای مشترکین ساختمان ها بود اما امروزه با وجود نزدیک شدن انرژی به قیمت واقعی آن و عدم راندمان و کیفیت کافی در سیستم های مجزاء گرمایشی و سرمایشی ، می توان از آن به عنوان راهکار کارآمد برای مشترکین ساختمان ها و حلقه گمشده برای تولید کنندگان سیستم های تهویه مطبوع نام برد.

مطالب مرتبط