وزیر نیرو: قیمت های آب و برق نیازمند ساماندهی مجدد است

۱۷ آذر ۱۳۹۶ | دسته‌بندی: اخبار

تهران – ایرنا – وزیر نیرو با یادآوری اینکه معادل یک سوم هزینه های تولید آب و برق از مردم دریافت می شود، بر ضرورت ساماندهی مجدد قیمت گذاری در این بخش به منظور واقعی شدن قیمت ها تاکید کرد.

«حمید چیت چیان» که در برنامه ˈنگاه یکˈ شبکه اول سیما حضور یافته بود با اعلام این خبر افزود : جمهوری اسلامی ایران دارای ارزان ترین برق در جهان و منطقه به لحاظ تولید و عرضه است اما با این حال هنوز نمی توانیم هزینه تمام شده را از مردم بگیریم .

وی با بیان اینکه هزینه تولید هر کیلووات ساعت برق در جهان ۱۱ تا ۱۷ سنت است، اظهار داشت: این هزینه در ایران ۱/۳ سنت است که یک سوم آن را از مشترکان دریافت می شود. همچنین این روند در بخش آب هم دیده می شود و بدهی انباشته شده وزارت نیرودر این بخش به ۲۲ هزار میلیارد تومان رسیده است.

وزیر نیرو همچنین خاطر نشان کرد که افزایش قیمت آب و برق در لایحه بودجه سال آینده پیش بینی نشده و قرار است پس از تصمیم گیری در دولت، به صورت لایحه مستقل تقدیم مجلس شورای اسلامی شود.

چیت چیان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در ۱۰۰ روز اخیر سند خصوصی سازی صنعت آب و برق تدوین شده و از حضور موثر بخش خصوصی در طرحهای متنوع توسعه تولید برق و آب و همچنین مدیریت طرفهای تقاضای خدمات و بهبود راندمان فعالیت ها استفاده خواهد شد

مطالب مرتبط