صرفه جویی در مصرف انرژی در بخش ساختمان – بخش اول

۲۵ اسفند ۱۳۹۶ | دسته‌بندی: مقالات آموزشی

خوب است بدانیم که : بالاترین میزان مصرف انرژی در ساختمانها مربوط به سیستم های گرمایشی و تامین آب گرم مصرفی است .

در کشور عزیزمان ایران، سرانه مصرف انرژی سالانه ۳۶۰۰۰ کیلو وات ساعت برای هر شهروند می باشد. نرخ مصرف فوق و روند صعودی آن موجب شده تا نیاز به تغییر رویکرد در مصرف و ارتقاء فرهنگ مصرف انرژی در کشور بیش از پیش احساس شود .

 

energy-saving-zenner

موضوع فقط افزایش نرخ سوخت و یا حذف یارانه از آن نیست، بلکه واقعیت این است که تاثیرات مصرف نابخردانه در آلوده ساختن محیط و پیامدهای خاموش ولی خزنده و گزنده آن هولناک تر از پایان یافتن ذخایر انرژی زمین می باشد .

آگاهی شهروندان از مسائل زیست محیطی و عکس العمل مناسب ایشان به مقوله فوق موجب پدید آمدن روند نزولی در مصرف، بویژه در مصارف خانگی می گردد .

۱-      حفظ منابع انرژی و پاسداشت پاکی محیط زیست ما را بر آن می دارد که توان افزون تری در بکارگیری از فن آوری های روز در این زمینه صرف نماییم .

استفاده از نو آوری های فنی و راهکار های اجرایی مرتبط به ما امکان بهره مندی از رفاه محیط با لحاظ کردن کاهش چشمگیر مصرف را می دهند :

انرژی متر های هوشمند ( انرژی سنج – کنتور حرارتی برودتی ) و تجهیزات اندازه گیری و ثبت انرژی در ساختمان و حتی مواد و تجهیزات مورد استفاده برای کاهش اتلاف انرژی – همگی کمک چشمگیری به حفظ سلامت زندگی بر روی سیاره ما می نمایند .

۲-      شاید لوازم برقی مانند یخچال ، فریزر ، لوازم الکتریکی و دیگر دستگاه های برقی مورد استفاده در منزل از نظر ما در صدر جدول مصرف قرار گیرند، حال آنکه مجموع مصرف این لوازم شاید کمی بیش از ۱۰% مصرف انرژی در ساختمان ها و همچنین در بعد کلان باشد ; و البته مصرف سوخت  وسایل نقلیه نیز شاد در ردیف ۲ یا ۳ مصرف باشند ( این امر در کشور های مختلف با توجه به امکان و فرهنگ استفاده از شبکه حمل و نقل عمومی متفاوت می باشد ) و بخش عمده که غالبا به دور از رصد مردم می باشد انرژی مورد مصرف جهت گرم کردن ساختمان ها و تامین آب گرم مورد نیاز مردم می باشد .

با در نظر گرفتن فراوانی منابع و شبکه تامین انرژی در ایران، از دهه های گذشته تا کنون الگوی مصرف بصورت انفرادی و طبیعتا با بهره وری پایین در سطح کشور شکل گرفته است . طراحی سیستم های تاسیسات مکانیکال به شکل حرفه ای هنوز جایگاه و کاربرد خود را در سطح کلان پیدا نکرده و روند مصرف سوخت خانگی با رویکرد سنتی در حال مصرف بیشتر و بیشتر منابع بوده و البته آسیب روزافزون آن به چرخه زندگی بشر بویژه در کلانشهر ها هر روز قربانیان بیشتری را به کام خود می کشاند .

بی توجهی مردم و سهل انگاری مسئولات در اطلاع رسانی، نظارت و بطور کلی سیاست گذاری مناسب نه تنها ناکارآمدی در این بخش را تشدید می نماید بلکه موجب تاثیرات پنهان ولی  ….. در چرخه زندگی و سلامت جامعه می گردد که نهایتا محل تجلی آمار مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا، گاز گرفتگی، بیماری های صعب العلاج در ابعاد ملموس و ناهنجاریهای مرتبط ولی غیر ملموس در ابعاد گوناگون می گردد که کلی ترین وجه آن به خطر افتادن سلامت اجتماع می باشد .

این گفتار درآمدی است بر راهکار هایی که از طریق آن می توان انرژی مورد استفاده جهت گرمایش و تامین آب گرم ساختمان را کاهش داد. همانگونه که پیش از این نیز بیان شد، این صرفه جویی به هیچ عنوان به معنی کاهش سطح رفاه افراد در بهره مندی از گرمای مناسب در شب های سرد زمستان یا عدم استفاده از آب گرم مورد نیاز به هنگام شست و شو نیست بلکه لحاظ نمودن دیدگاه های فنی و بهره مندی از تجهیزات و فن آوری های روز به منظور حفظ انرژی و جلوگیری از اتلاف آن می باشد .

در گفتار بعدی راهکار هایی بسیار ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف انرژی عنوان می گردد که اثری جز ارتقاء رفاه در ابعاد مالی و سلامتی برای شهروندان عزیز ندارد .

هیئت تحریریه گروه زنـر – راهبرد

شهریار سرداری – سروش سمیعی

مطالب مرتبط