تجهیزات موثر صرفه جویی در مصرف انرژی همزمان با رفاه ساکنین

۱۳ فروردین ۱۳۹۷ | دسته‌بندی: مقالات آموزشی

در ایران بیش از ۸۵% انرژی مورد مصرف در ساختمان ها برای گرم کردن فضای زندگی و کار (بخصوص در فصل سرما) مورد استفاده قرار می گیرد.

افزایش نرخ سوخت و محدودیت های موجود برای سوخت های اینچنینی و علاوه بر آن نیاز هرچه افزون تر به محدود کردن تولید گازهای گلخانه ای حاصل از سوخت، همه ما را بر آن می دارد که توجه ویژه ای به چگونگی استفاده از این منابع معطوف داریم – در حقیقت با فکر مصرف کنیم .

تجهیزات جدید در ساختمانها با در نظر گرفتن موارد مربوط به صرفه جویی در مصرف انرژی – بطور همزمان رفاه ساکنین را نیز تامین می نماید و همه اینها از رهگذر بکارگیری سیستم های اندازه گیری ، ثبت مصارف و کنترل مرکزی و همچنین کنترل انفرادی دما در هر واحد می باشد .

funksystem

انرژی متر

انرژی متر های حرارتی  و برودتی  با هدف اندازه گیری دقیق گرمایش و سرمایش هر واحد مجزا ساختمانی در سیستم های مرکزی مانند چیلر ، فن کوئل ، هواساز و شوفاژ ها تولید می شوند.

انرژی متر ( کنتور انرژی ) از طریق محاسبه گر تعبیه شده در خود و سنسورهای اندازه گیری دما و دبی ، میزان مصرف انرژی حرارتی و یا برودتی یک واحد مجزاء ساختمانی را محاسبه و تفکیک می کند .

 

گرماسنج رادیاتور

گرماسنج رادیاتور برای محاسبه انرژی مصرف شده جهت تولید حرارت مورد استفاده قرار می گیرد. این کار بر پایه محاسبه حرارت تبادل شده از رادیاتور به محیط صورت می پذیرد. در پایان فصل سرما، مجموع محاسبات فوق مربوط به هر واحد آپارتمانی به عنوان مبنای محاسبه هزینه تولید گرما(انرژی) قرار می گیرد .

 

والو ترموستاتیک

والو ترموستاتیک امکان کنترل دما بطور انفرادی برای محدوده محیط مورد نظر را فراهم می آورد. بدین طریق دمای هر اتاق ثابت نگه داشته می شود و میزان آب گرم عبوری از هر رادیاتور مطابق دمای مورد نظر تنظیم می گردد .

 

مزایا

– هزینه تولید گرما و حتی آب داغ بر پایه مصرف واقعی

– امکان صرفه جویی در هزینه( انرژی ) با مدیریت کردن مستقل و انفرادی هر اتاق یا محیط

– کاهش اتلاف انرژی با ایجاد امکان برای مصرف کنندگان جهت کنترل مصرف انرژی

– مشارکت جمعی در اصلاح مصرف از طریق کنترل دمای محیط توسط ساکنین

– ارتقاء امنیت با ایجاد مسئولیت سیستم به یک شخص/واحد

– کاهش تولید گاز حاصل از سوخت با توجه به افزایش بهره وری در بکارگیری یک دیگ بخار یا مشعل در مقایسه با تعداد بیشتری مشعل برای هر واحد(به عنوان مثال در موارد استفاده از پکیج های گرمایشی مستقل)

– مشارکت در هزینه نگهداری ساختمان ها

– توانایی در مشاهده انرژی معرفی جاری و مقایسه آن با تاریخچه مصرف واحد مسکونی (ساختمان) خود مزیتی ویژه به حساب می آید

 

 هیئت تحریریه گروه زنـر – راهبرد

شهریار سرداری – سروش سمیعی

مطالب مرتبط